És íme az első "igazi" poszt a vadvízi evezésről, közismertebb nevén a raftingról.
1. Történelem
Talán a sport kialakulásáról nem sokat kell írnom. Voltak a hegyi folyók, volt az ember aki nem tudott megülni a seggén és inkább a hullámokat csücsülte volna meg.....és voilá. Volt szerencsém a sportág hazai szárnybontogatásainál már jelen lennem, tekintve, hogy az első hazai vadvizi túrát a saját apám szervezte ausztriába, a Schwarza folyóra a kilencvenes évek elején. Hat személyes cseh gumotex hajókkal és meglehetősen archaikus felszereléssel vágtunk neki és éltük túl a kezdeteket. A neoprén ruha hiányát például a következő barkácsmegoldással pótoltuk: Gyapjúpulcsi, fölé pedig a paksi atomerőműből "szerzett" sugárvédelmi kezeslábas. Mondanom se kell megjelenésünknek volt némi posztapokaliptikus jellege. Mára számtalan legális és kalózcég foglalkozik a vadvízi evezéssel, de az elsőség a miénk volt. Azóta bejártuk európa összes valamire való folyóját, eveztünk Amerikában az Adirondack nemzeti parkban, de több csoportunk megevezte már a perui Apurimac folyót is.
2. Raft, trekk, kajak.
A vadvízi evezés három szakágra bontható. Az legelterjedtebb a trekk, vagyis a kétszemélyes gumihajós túrák általában 3-4 túravezetővel. Májustól októberig tart a szezon a legközelebbi elérhető folyókon (Salza- Ausztria, Soca- Szlovénia). Nekünk a Salzánál van egy állandó bázisunk, szinte minden hétvégén túrákat indítunk.
A raft jelenti a klasszikus gumitutajos evezést, amelyet jellemzően nehezebb vizeken szoktunk bevetni. Míg a trekknél némi okítás után maguk az utasok irányítják a hajót, addig a raftnál a hátul ülő túravezető kormányoz részben evezővel, részben pedig hangutasításokkal ("jobb oldal előre evez, bal oldal hátra" "Mindenki előre" stb.) Elérhető közelségben Olaszországban, Ausztriában, Korzikán találhatóak megfelelő folyók. A lenti videón nemcsak a raftról van szó, hanem már a siklóernyős életérzésbe is bele lehet kóstolni, lesz még róla szó a későbbiekben.
A vadvizi kajak már nem a tömgsport része a vadvíznek. Sok tanulás, gyakorlás kell hozzá, a víz ismerete és tisztelete.Először uszadai medencében kell ismerkedni a kajakkal, megtanulni az úgynevezett eszkimó-fordulót, és amikor ez már stabilan megy, akkor lehet nekiindulni az egyre nehezedő vizeknek.
Röviden ennyit, de sok vadvizes sztori vár még lejegyzésre, szóval lesz még szó erről a különleges, kalandos sportról.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.